Šios dienos vardadieniai:
Dienos patarlė

Marijampolės apskrityje daugėja tymų atvejų

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Marijampolės departamento specialistai (toliau – NVSC Marijampolės departamentas) informuoja, kad Marijampolės apskrityje nuo 2019 m. sausio mėn. užregistruota 11 įtariamų susirgimų tymais atvejų, iš kurių 4 liga patvirtinta laboratoriniais diagnostiniais tyrimais. Tymai intensyviai plinta Lietuvoje (daugiausiai Kauno ir Vilniaus apskrityse). Dažniau serga suaugę asmenys, tačiau aukštas sergamumas ir vaikų tarpe.

Tymai – lengvai plintanti užkrečiamoji liga

Tymai – tai ūmi, užkrečiama virusinė infekcija, kuri plinta oro lašeliniu būdu. Sąlytis tarp žmonių, trunkantis ilgiau nei 15 min., yra pakankamas, kad įvyktų imlaus asmens užsikrėtimas. Tymais sergantis asmuo gali užkrėsti kitus dar 4-5 dienas iki ir 4 dienas po bėrimo atsiradimo. Didžiausią riziką tymai kelia nesirgusiems, neskiepytiems ar nepilnai skiepytiems kūdikiams, nėščiosioms ir imunosupresiniams žmonėms.

Dažniausiai susirgimas tymais pasireiškia karščiavimu, vėliau – akių uždegimu, sloga bei 3-7 ligos dieną atsiranda bėrimai. Bėrimai, kurie neniežti, prasideda veido srityje, už ausų, vėliau išplinta į kitas kūno vietas ir išlieka 4-7 dienas. Pavojingos tymų komplikacijos – pneumonijos, galvos smegenų ir dangalų, širdies raumens, inkstų kanalėlių uždegimai ir kita.

Efektyviausia apsaugos priemonė – skiepai

Vienintelė tymų infekcijos valdymo ir profilaktikos priemonė – vakcinacija. Pagal Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimo kalendorių, vaikai kombinuota vakcina (tymų, epideminio parotito ir raudonukės – MMR vakcina) yra nemokamai skiepijami du kartus (15-16 mėnesių ir 6-7 metų amžiaus).

Tymams valdyti būtina sukurti ir išlaikyti labai aukšto lygio kolektyvinį imunitetą. Tam, kad susidarytų kolektyvinis imunitetas ir būtų apsaugoti žmonės, kurie dėl sveikatos sutrikimų negali būti skiepijami, Pasaulio sveikatos organizacija rekomenduoja paskiepyti ne mažiau kaip 95 proc. visuomenės narių.

Kaip elgtis po kontakto su tymais susirgusiu asmeniu

Sąlytį turėjusiems asmenims rekomenduojama stebėti savo sveikatą vidutiniškai 10 dienų po turėto kontakto ir pasireiškus bet kokiems tymams būdingiems sveikatos sutrikimams, nedelsiant kreiptis į savo šeimos gydytoją ir informuoti prieš kiek laiko buvo sąlytis su tymais sergančiu asmeniu.

Neskiepytiems, nepilnai skiepytiems (skiepytiems viena MMR vakcinos doze), nesirgusiems sąlytį turėjusiems suaugusiems asmenims NVSC Marijampolės departamento specialistai rekomenduoja kreiptis į savo šeimos gydytoją ir pasiskiepyti ne vėliau kaip praėjus 72 val. po turėto kontakto. Nespėjus pasiskiepyti per nurodytą laikotarpį, būtina išlaukti visą inkubacinį laikotarpį (21 d.) ir jei nesusergama – pasiskiepyti.

Loreta Radzevičienė
Marijampolės departamento
Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vedėja


Sveikatos.info – https://www.facebook.com/kaipsveikagyventi