Šios dienos vardadieniai:
Dienos patarlė

Revoliucija kovoje su senėjimu

 

naturali kosmetika 2Jei prieš šimtus metų amžinos jaunystės paslaptis buvo siejama su alchemija ar savotiška magija, tai šiandien medicininė kosmetologija jau įminė mįslę, kaip kovoti su senėjimo procesais. Natūrali kosmetika su kamieninėmis ląstelėmis tapo tikru perversmu be jokių pavojingų operacijų ar sintetinių injekcijų leidžianti turėti lygesnę bei skaistesnę odą. Kiekvienos gyvybės pamatas – kamieninės ląstelės – dabar randamos ir specialios kosmetikos sudėtyje, o jų poveikis ypač akivaizdžiai pastebimas vyresnių moterų tarpe.

Iš gamtoje randamų elementų pagaminta ekologiška, natūralia kosmetika ir jos nauda patiki vis daugiau žmonių visame pasaulyje. Ne išimtis ir kamieninėmis ląstelėmis praturtintos kosmetinės priemonės. Naujausiais moksliniais tyrimais įrodytas šios kosmetikos poveikis dabar sulaukia vis daugiau susidomėjimo ne tik užsienyje, bet ir Lietuvoje.

Kuo ypatinga yra natūrali kosmetika su augalinės kilmės kamieninėmis ląstelėmis bei kaip tai gali užkirsti kelią moters odos senėjimui, pasakoja įmonės „Go-Diva“ vadovė, natūropatė ir prestižiniame Londono koledže sveikos mitybos kvalifikaciją įgijusi Neringa Kasačiūnienė.

Kada pirmą kartą buvo susimąstyta apie kamieninių ląstelių naudojimą kosmetikos srityje?

Tada, kai pradėjo sparčiai tobulėti laboratoriniai prietaisai, buvo rimtai atsigręžta ir į kamienines ląsteles. Kamieninių ląstelių istorijos pradžia galima laikyti 1960 – uosius metus. Nuo to laiko šių ląstelių tyrimams kasmet skiriamas vis didesnis dėmesys. Tokio didelio susidomėjimo kamieninėmis ląstelėmis priežastis yra unikali jos sandara bei neišmatuojama nauda žmogaus organizmui. Dabar yra žinoma, jog šios ląstelės veikia tarsi statybinė medžiaga, o jos struktūros neutralumas gali tapti bet kokio organizmo naujų audinių pamatu.

Kokios technologijos pagalba galima atkurti kamienines ląsteles? Ar tai sudėtinga procedūra?

 Atkurti kamienines ląsteles šiandien galima gana nesudėtingais laboratoriniais metodais. Net kamieninių ląstelių kūrėjai Kazutoshi Takahashi bei Shinya Yamanaka yra patikinę kamieninių ląstelių atkūrimo technologijos paprastumą, visa tai prilygindami tikram stebuklui. Kaip teigia mokslininkai, dabar kamienines ląsteles galima atkurti tiesiog iš odos ląstelių. Maždaug septynias dienas gyvuojanti odos ląstelė vėliau natūraliai žūva, tad skeptikai, kurie mano jos jų naudojimas medicinoje ar kosmetologijoje prieštarauja moraliniams ar etiniams principams, iš tiesų yra neteisūs. Vienu ar kitu atveju, po kažkurio laiko tapdamos nenaudingomis, odos ląstelės gali būti puikiai panaudotos reikšminguose tyrimuose: iš jų atkuriamos pseudokamieninės ląstelės, moksliškai dar vadinamos „iPS cells“. Ir štai būtent šios ląstelės esant poreikiui, gali būti pakeistos į bet kurios kitos rūšies ląstelę. Tyrėjai patikina, jog gautas rezultatas taip pat pasižymi visomis  embrioninėms kamieninėms ląstelėms būdingomis savybėmis.

Kokia yra šiandien kosmetikoje naudojamų kamieninių ląstelių prigimtis?

Dabar kosmetika paprastai yra gaminama su augalų kamieninėmis ląstelėmis. Tai veikia kaip biostimuliatorius, nuolatos darantis poveikį odos atsinaujinimui. Augalų kamieninės ląstelės yra ypatingos tuo, jog jos – nespecializuotos. Su šios kilmės ląstelėmis suaktyvinami biologiniai procesai audiniuose, tad pastebimas aiškus odos vientisumas, lygumas. Be to, augalų DNR esančios medžiagos veikia prieš radikalus bei slopina elastazės veikimą.

Kuo unikali yra kosmetika su kamieninėmis ląstelėmis? Ar šiuose produktuose nėra jokių sintetinių priemaišų?

Kamieninės ląstelės pasižymi ne vienu privalumu, o pagrindinė ir bene svarbiausia charakteristika yra neribotas jų dalijimasis bei elastingumas. Augalinės kilmės kamieninės ląstelės, patekusios į mūsų organizmą, nevykdo savo atsinaujinimo procesų, tačiau vis tiek sugeba stimuliuoti mūsų organizme esančias ląsteles. Jos taip pat turi ir epigenetinį faktorių, kuris beveik niekuo nesiskiria nuo natūraliai žmogaus organizme esančių kamieninių ląstelių. Žmogaus audinius maistingomis medžiagomis aprūpindamos augalinės kilmės kamieninės ląstelės gerina žmogiškųjų ląstelių būklę bei jų gyvybingumą. Be jokios abejonės, tokio tipo kosmetikos sudėtyje nėra jokių sintetinių priemaišų, tad nesukeliama ir alergija.

 Ar tikrai žiniasklaidoje kartas nuo karto skelbiami pranešimai, neva kosmetika su kamieninėmis ląstelėmis yra jaunystės eliksyras, yra neperdėti?

Taip, tokia kosmetika išties sukelia akivaizdų odos pagražėjimą. Dėl paspartėjusio odos ląstelių atsinaujinimo, greičiau atkuriamo lipidinio odos barjero, arba tiesiog, epidermio – viršutinės dangos, oda tampa lygesnė, skaistesnė, taigi moteris atrodo gerokai jaunesnė. Be to, maisto medžiagomis bei vandeniu praturtintas epidermio sluoksnis atsparesnis aplinkos poveikiui, ima greičiau gyti randai ar įvairūs odos uždegimai.

Trumpai papasakokite apie „Intelligent Nutrients“ produkcijų liniją?

 USDA bei „Soil Association“ sertifikatais patvirtinta „Intelligent Nutrients“ produkcija yra visiškai ekologiška: joje net 95-99,9 proc. ingredientų pasižymi natūralia prigimtimi. Šioje kosmetikoje nėra kenksmingų medžiagų, parabenų, dažiklių, kvapiklių, naftos ar kitų cheminių elementų. Medžiagų konservavimas vyksta natūraliais būdais, o medžiagos nėra bandomos su gyvūnais. Neatidaryti produktai gali galioti iki 3 metų, pradėti naudoti tinkami 3-6 mėnesius nuo galiojimo termino pradžios.

Kur dar medicinoje pritaikomos kamieninės ląstelės?

Be kosmetologijos, kamieninės ląstelės yra taikomos įvairių ligų gydyme. Tai gali būti kraujo ir imuninės, raumenų ligos, diabetas, nugaros smegenų pažeidimai, insultas, Alzheimeris, Parkinsonas, išsėtinė sklerozė, miokardo infarktas ar įvairios kitos degeneracinės ligos vyresniame amžiuje. Kaip teigia mokslininkai, jaunystės lašais tituluojamos kamieninės ląstelės gali būti sėkmingai naudojamos įvairiose srityse, deja, kol kas jų ištirta tik nedaugelis.