Šios dienos vardadieniai:
Dienos patarlė

„Sukūdę“ maisto produktai

desrosLietuvos metrologijos inspekcijos Kauno apskrities skyrius šių metų sausio mėnesį tikrino 10 didmeninės ir mažmeninės prekybos centruose prekiaujamais rūkytais skilandžiais, rūkytomis dešromis. Faktinio produktų kiekio didelių ar mažesnių neatitikimų nustatyta visose 10 patikrintų prekybos centrų ir pirkėjai neretai nusiperka svorio „numetusių“ prekių.

Kadangi vytinti ir rūkyti gaminiai yra džiūstantys produktai, jiems yra leidžiamas dvigubas masės (toliau – svorio) nuokrypis iki produkto galiojimo laiko. Visos leidžiamos masės (svorio) paklaidos yra reglamentuotos Fasuotų prekių ir matavimo indų techniniame reglamente. Jeigu vardiniam produkto kiekiui nuo 500 g iki 1000 g yra leidžiama 15 g trūkumas, tai visgi praktika rodo, kad svorio skirtumai būna dar didesni nei leidžiama. Kaip pavyzdį galima pasakyti, kad dešros, kuri svėrė 470 g, trūko net 90 g, skilandžio svėrusio 700 g svorio trūko net 150 g ir tai ne vieninteliai atvejai. Tikrinti dešrų gamintojų UAB „Selentė“, UAB „Kaisa ir Co“, UAB „Kanrugėlė“, UAB „Stragutės mėsa“, UAB „Vigesta“ dešrų gaminiai. Tokiais atvejais fasuotojai turi uždėti didesnį svorį nei nurodyta pakuotėje. Tokių veiksmų reikia imtis tam, kad dešra per savo garantinį laikotarpį nenudžiūtų daugiau negu leistina norma.

Atsakomybė gresia tik gamintojams ir fasuotojams. Platintojai šioje situacijoje yra visiškai ramūs, nes įstatyminiai aktai jiems nenumato jokių sankcijų, jei vartotojai skundžiasi dėl platinamų netinkamo svorio produktų. Aišku, jie, turėdami galimybę, privalėtų tikrinti produktus, jų svorį ir jei šis neatitinka faktiškai neprekiauti jomis.

Remiantis teisės aktais, produkto gamintojas ar fasuotojas privalo užtikrinti, kad svoris, nurodytas įpakavime, atitiktų tikrąjį svorį iki produkto galiojimo pabaigos.

Kauno apskrities skyrius skundų sulaukia tiek dėl didmeninių gamintojų, tiek dėl turgavietės prekiaujančių asmenų. Jei šie blogai pasveria savo produkciją, pirkėjas turi teisę skųstis metrologijosinspekcijai.

Gyventojai, kurie akyliau stebi maisto produktų kainas prekybos centruose, netruko pastebėti, kad gamintojo sufasuotos prekės, kurių fasuotėse pažymėta prekės masė (svoris) neretai prekybos centrų darbuotojų yra dar kartą persveriamos kartu su įpakavimu ir jų svoris jau išauga (padidėja), nors Mažmeninės prekybos taisyklių 22 p. nurodoma, kad „sveriamiems produktams pakuoti naudojamos pakavimo medžiagos masė į prekės masę neįskaitoma. Pakavimo medžiagos vertė į prekės kainą neįskaičiuojama“ ir į tai reikėtų atkreipti dėmesį.

Dabar žmonės vis labiau tikrina produktų svorį, daugelis turi svarstykles namuose Vieni žmonės bėga dažniau skųstis, kiti tiesiog nuryja tą nepasitenkinimo kartėlį. Tačiau tylėti tikrai neverta.

Eugenija Grigaitienė
Lietuvos metrologijos inspekcijos Kauno apskrities skyriaus viršininkė

123456